Produkcja filmów animowanych

Animowana produkcja filmowa ma w sobie wiele fascynujących tajemnic. Nawet małe dzieci oglądające ulubione kreskówki na szklanym ekranie, prędzej, czy później zaczynają się zastanawiać, o co w tym wszystkim chodzi. Tajniki przygotowywania filmów animowanych są bardzo rozbudowane. Tej tematyce został poświęcony już niejeden film dokumentalny. Okazuje się dziwnym doświadczenie podglądania od kulis tworzenia przygód ulubionych bohaterów.

Do momentu obserwacji dzieci przecież mają wrażenie, że bohater jest prawdziwy w założeniu, że wziął się ze świata, a nie został stworzony przez osobę trzecią! Wszelkie postacie animowane, zarówno w formie kreskówek, jak i jako obiekty 3D nie miałby prawa istnieć bez wytężonej pracy rysowników i animatorów. Przed laty filmy rysunkowe tworzyło się w oparciu o szkice ręczne, przesuwane klatka po klatce. Na jeden prosty ruch bohatera filmu animowanego potrzebne było 20 klatek, a więc 20 szkiców. Ruch ten zajmował mniej więcej jedną sekundę. To bardzo żmudna praca - stworzyć jednego bohatera w ruchu. Dlatego przy produkcji filmów animowanych pracuje zawsze sztab ludzi.

Określa się główny, nieskomplikowany motyw rysunkowy, na którym opiera się praca wszystkich działających przy projekcie. Kolejną ważną sprawą przy tworzeniu filmów animowanych jest dubbing. To inaczej mówiąc zjawisko użyczania ludzkiego głosu postaci animowanej. Do dubbingu zatrudnia się najlepszych polskich aktorów oraz lektorów. Modulują oni głos w specyficzny sposób, aby dziecko w bohaterze bajki dostrzegło swojego rówieśnika lub przyjaciela.