Rola producenta filmowego

Rola producenta dla filmu jest bardzo ważna, bez niego przedsięwzięcie nie ma prawa istnieć. Produkcja filmowa dzięki producentom wykładającym fundusze na zrealizowanie danego projektu może na etapie przygotowania przesuwać się do przodu. Bez odpowiedniego nakładu finansowego praca na planie filmowym okazać się może fiaskiem. Producentem filmowym nie zostaje się z przypadku. Aby funkcjonować w takiej, a nie innej roli na rynku filmowym - trzeba posiadać kapitał, ale to nie wszystko. Niezbędna jest także żyłka przedsiębiorcza.

Dobrym producentem filmowym będzie człowiek kierujący się w życiu wyczuciem i odznaczający się dużą intuicją, która pomoże mu uniknąć wpadek czyhających w przemyśle filmowym właściwie wszędzie. Nie jest trudno utopić pieniądze w nietrafionym projekcie, a odzyskiwanie ich często zajmuje bardzo dużo czasu. Dlatego producentami filmowymi bywają ludzie, którzy potrafią kalkulować, a przy czym cenią w sobie pewną żyłkę hazardu, bo nie ukrywajmy, funkcja tego typu pełniona na planie filmowym wiąże się także ze sporym ryzykiem.

Do przyjemności przy pełnieniu funkcji producenta filmowego należy z pewnością znajomość środowiska oraz możliwość spotykania na co dzień ludzi znanych z pierwszych stron gazet oraz szklanych ekranów. Producenci filmowi współpracują często z dużymi wytwórniami, ale znaczna ich część działa na rynku jako wolne strzelce, aby w razie niepowodzeń nie mieć do nikogo o nic pretensji. Rola producenta filmowego zawsze przynosi splendor na festiwalach filmowych, zwłaszcza, jeśli obrazy prezentowane przynoszą rzeczywisty sukces.